![]() |
Szomorú, sűrű látkép a főváros utcain |
Szombatról vasárnapra arra ébredtünk Giovannival, hogy szerinte esik az eső, míg szerintem már ismét korán álltak neki a közelünkben lévő építkezésnek. Hiába voltunk félálomban, hamar rájöttünk, hogy nem erről van szó. Hajnalban komoly fegyveres összecsapások zajlottak a városban, hozzánk egészen közel és ezt hallottuk. Közel két órán át le sem hunytuk a szemünket a sorozatos lövésleadasáok hallatán. Mi szerencsések vagyunk, a keresztény negyed abszolút centrumában élünk, azonbelül is egy kis utcában, amit sokan nem is ismernek. Az épület, aminek a 11. emeletén lakunk nem feltünő sőt, sokan nem is tudnak a létezéséről. Nemcsak azért fizetünk rengeteget albérleti díjnak, mert mindig van folyóvizünk és áramunk (ami még így is elmegy minden harmadik órában, de szinte azonnal vissza is kapcsol, lévén van generátorunk, amiért szintén többletet fizetünk), hanem azért is mert biztonságos övezetben élünk. Itt áldom is a óvatosságomat, hogy amikor férjem lakást keresett (ő akkor még a Hamra negyedben lakott), a lelkére kötöttem, hogy csakis a keresztény negyedben keressen kiadó lakást. Most már ő is nagyon örül a "bölcs" feleségének.
Ahhoz, hogy a mi övezetünkben is fegyveres összecsapás történjék, ahhoz tényleg komoly bajnak kell lennie. De volt már ilyen és reméljük, hogy nem lesz többé, bár én ezzel kapcsolatban szkeptikus vagyok.
Bejrút egy kisváros. Olyan tisztán hallottunk mindent vasárnap hajnalban, mintha csak néhány százméterre lenne tőlünk az egész. És légvonalban nem is volt annál sokkal több. Giovanni egyik munkatársának az ablakát be is lőtték. El lehet képzelni, hogy mennyire megrémülhettek főleg, hogy két kisgyerekük van. El is költöznek innét júniusban (jelzem, hogy az ő lakásuk egyenesen egy luxus épületkomplexumban van a szintén biztonságosnak mondható keresztény negyed kezdetén). Szerencsére az ablaküvegen volt fólia, így az ablak nem tört be teljesen, ám a lövedék mégis a nappalijukban landolt.
Az összecsapást az örökös szír "konfliktus" váltotta ki (amit nem győzök elégszer hangoztatni, hogy voltaképpen egy polgárháború): a felkelő pártiak és a pro-Assad alawi síták egymásnak estek. Ez azért is borzalmas, mert lassan kiterjed a szír polgárháború Libanonra is. Ugyanis az idemenekülő szírek (1 és 2 millió között mozog a létszám) egy hányada itt folytatja azt, ami elől menekült a hazájából. Ehhez még meg kell említeni azt, hogy sok szírnek (de libanoninak is), Libanon még mindig nem számít önálló államnak, hanem úgy tekintenek eme kis területre, mint annó, azaz amikor még mindkét ország, Szíria és Libanon, francia mandátum alatt volt (1920-1946). Ez utóbbi egy nagyon kényes kérdes, mert ahhoz, hogy valamelyest megértsük a térség eseményeit, meg kell értenünk azt, hogy ők nem nemzetállamban gondolkodnak, hanemm elsősorban vallási közösségben. Ilyen értelemben, az ún. Nagy Libanon állama, már 1920. augusztusában létrejött, amikor Gouraud tábornok kikiáltja ennek a megszületését (igen kis területről van szó, ami voltaképpen a helyi maronita keresztény közösség semlegességére és védelmére szolgált - ezen területet hívják majd 1926-tól Libanoni Köztársaságnak). Ezzel egyidőben születik meg Aleppó állama, valamint Damaszkusz állama (1920. szeptember). Továbbá egy autonóm alawita terület is létrejön, amit francia mandátum alá helyeznek, és a drúz Djebel állam is megszületik ugyanezen év októberében.
Nem kell sokat várni - nem egészen két évet -, hogy Aleppó, Damaszkusz és Latakia városa (szír kikötőváros) egyesüljön és létrejöjjön a Szír Föderáció - ne veszítsük szem elől azt, hogy ezen föderáció létrejötte nem valami hirtelen patrióta érzelemből fakad, hanem amiatt, hogy a francia mandátum ellen lépjen majd fel együttes erővel. Szépen, lassan tervelték ezt ki a szírek. Ezen föderáció létrejöttével új fővárost kell megjelölni : Homsz lett az. Ekkor Homsz még "kivülálló" volt, semleges. Ugyanis, figyeljük csak meg, hogy minden nagy történelmi város az, amelynek nemcsak stratégiai fontosságú az elhelyezkedése, hanem kiváló kereskedelmi útvónallal is rendelkezik. Ahol lendül a gazdaság, ott belső béke is van.
1925. január elsejével, a sok kisállam megszületését követően Gouraud hadnagy kikálltja Szíria létrejöttét, ami magába foglalja Aleppót, Damaszkuszt és a teljes alawi közösséget. Damaszkusz lesz a főváros, de a franciák még mindig Bejrútból irányítják a két "országot". A szír-libanoni terület egészen 1946-ig lesz a franciák kezében, amikor elnyerik vegső függetlenségüket.
Relatíve békés időszak következik be Libanonba, egészen 1961-ig, a szír puccsig. A merénylet sikertelen lesz, de ettől kezdve állandó lesz a feszültség a két ország között, kisebb-nagyobb szünettel.
A nagy polgárháborús időszal 1975-1990 között zajlik (ám ezt megelőzi, a "palesztín kérdés", ami szintén haborús állapotot követel). A polgárháború végével beáll az ország ujjáépítése, szír "felügyelet" alatt (1990-2005).
2005-ben Rafik Haririt meggyilkolják.
2006-ban Izrael támad. Újabb háború.
2007-ben Walid Eido parlamenti képviselő és fia egy bombamerénylet áldozata, Libanon ismét három hónapig véres harcok színhelye.
2008-... ismét "béke" van. Egy-egy bombamerénylet, fegyveres összecsapások... de a szír polgárháború kitörésével Libanon "békéje" igen törékeny.
Voltaképpen nem csak szombatról vasárnapra estek egymásnak a felkelők és az Assad-pártiak, hanem már kedden. Ezért is voltak több helyen lezárva a főutak (legalább Giovanni korábban jöhetett haza, lévén el kellett hagyniuk az épületet) és esténként már lehetett hallani a lövéseket. De korántsem úgy, mint vasárnap hajnalban... ijesztő volt. Még a meleg takaró alól is.
-
1, "Al-Jazeera television said that the clashes broke out after a verbal dispute erupted between the rival forces." - mindig így kezdődik...
http://www.naharnet.com/stories/en/123548-one-killed-in-clashes-between-shaker-al-berjawi-supporters-salafists-in-beirut
2, BBC news
http://www.bbc.com/news/world-middle-east-26704350