Monday, March 10, 2014

Abu Abed

Abu Abed
Nem tudok sok érdekességről beszámolni, hogy mi történt a napokban. Az otthoni tavollétem során "lemaradtam" három bombamerényletről (kezd már unalmas lenni úgyis), Izrael 32 két rakétával válaszolt a rájuk lőtt kettőre, és még a könyvklubb is megszűnt (itt azért rákérdeznék a helyieknél, hogy mégis nem érzik a szomszédos ország katonai fölényét? Én azért óvatosan lőnék rájuk... 2:32 arány azért jelentős!). 

Talán az edzőtermi kalandok a legizgalmasabbak még, ahol látványosan megnőtt a bérletesek száma, hiszen közeledik a nyári időszak! Vicces, hogy ilyenkor mindenki mennyire oda szeretne figyelni az alakjára (persze, még így is sokan a könnyebbik utat választják és inkább zsírleszívásra mennek). Utánéztem annak, hogy milyen öröksége van Libanonban a sportnak, a modern focin kívül, ami ma már a legkedveltebb sportág. Lévén az országnak nemcsak tengere, hanem hegysége is van, ezért sokan síelnek; bár ennek az időszaka eléggé megszabott. Csupán három hónapról beszélhetünk, és sajnos idén még ennyi sem volt. Egyes történészek szerint innét is eredne Libanon neve, az arameus "Ibn" szóból, ami fehéret jelent (közben, ahogy írok nagy vígságot hallok az albán szomszádjaimnál: megjött a fiúk az Egyesült Államokból! Ennek én is nagyon örülök, mert tudom, hogy mennyire hiányolják őt. Nagyon megkedveltem a szomszédjaimat egyébként).
Tehát Jabal Lubnan, azaz a  fehér hegy volna Libanon. Egy másik elmélet a közép-arameus leb és (a)non szóból eredezteti az ország nevét: Isten szíve (nekem ez nagyon tetszik). És, ahogy böngészek tovább a sport tradíciók közt (ami idáig null eredménnyel született), végre találok valami érdekeset: a kbeich-ről. 

Hát ez meg mi a szösz? A kbeich (ejtsd "kbejs")? Ez nem más kérem, mint a birkózás! Leginkább vidéken dívik és gyakran allegórikus karaktert is kovácsolnak a birkózókból: Abu Abed a mi Mórickánknak felel meg nagyjábból. Óriás bajsza van, vörös főfedővel (fez-zel) és a legjobb barátja Abu Steif. Legkedvesebb időtöltésük a kávézás és a narzsil pipálása (mi más?). Rengeteg vicc született vele kapcsolatban, egyet közlök is: "Abu Abed és két barátja jelentkezik a rendőrségnél munkára. A munkafelvétel egyik követelménye az, hogy öljék még a feleségüket, ezzel bizonyítva a rendhez való hűségüket. A rendőrtiszt ad a három felvételizőnek egy-egy pisztolyt, hogy ezzel végezzék el a piszkos munkát.
Az első férfi azonnal közli, hogy ő erre nem képes és otthagyja a helyszínt. A második magához veszi a pisztolyt, elmegy majd egy óra múlva tér vissza az örsre megtörten és közli, hogy nem volt képes megtennie azt, amit kérnek tőle. Inkább eláll a rendőrségtől. Következik Abu Abed: magához veszi a pisztolyt, hazamegy majd néhány óra múlva megérkezik és magából kikelve üvölti: "Ki volt az, aki vaktölténnyel rakta meg a pisztolyomat??! Végül meg kellett fojtanom az asszonyt!"
Hát ilyen típusú viccek keringenek Abu Abedről és barátjáról, amit könyv formájában meg lehet venni (hatalmas népszerűségnem örvend ugyanis).

Számunkra talán nem egészen humoros (legalábbis nekem nem az), de kiváló betekintést nyújt a libanoni
társadalmat illetően. Megkockáztatnám azt is, hogy az arab férfitársadalmat illetően.
Sajnos válogatott rémtörténeteket hallhatunk, olvashatunk a női nem létező jogokat illetően. Most, hogy két napja a nőnapot ünnepelte a világ egy része, addig itt nem igen hallottak róla. Sőt, S. barátnémtól tudom, hogy a mostanában történő éves kegyelemkérés alkalmából, több anyuka ment a börtönbe, hogy amnesztiát kérjen a fia számára. A vád nagyjábból mindenkinél azonos: nők ellen elkövetett erőszak (értsd: megerőszakolta és megölte a nőt. Ugyanis, S. elmondása szerint "sima" megerőszakolásért nem jár börtönbüntetés). Amikor az egyik anyukától kérdezte az amúgy bíroságon dolgozó női ügyvéd, hogy "anyuka, a maga fia erőszakolt és ölt - mégis nem gondolja, hogy a börtönben a helye?", akkor az anyuka azt felelte, hogy "na és? ült eleget! nem rossz ember ő" (és csak zárójelben jegyzem meg, hogy a férfi nem először ölt és erőszakolt, hiszen a visszaesőket ültetik le több évre. Az adott esetben a férfi két évet kapott).

Ebből a szempontból borzalmas S. barátnőmmel beszélni. Jogász létére nagyon sok mindent lát, hall és tapasztal. Nem is bírta egy évnél tovább: felmondott.

Most az ilyen bagatell dolgokat nem is említem, hogy egy libanoni anyuka után a gyerek nem kaphatja meg az állampolgárságot, hanem csakis az apáét viszi tovább (és, ha válás van, természetesen a gyerek az apa gondozása alá kerül). A férfinek, férjnek, abszolút joga van a felesége felett. Akár halálra is verheti, semmi következménye nem lesz. Ilyen esetről is tudok: az edzőteremben, ahová járok, a női edző (P. - tudjátok, akiről már többször írtam) egyik nap arra panaszkodott, hogy irdatlan bűz van náluk, Harissa környékén (Bejrúttól kb. 10 km). Kiderült néhány napra rá, hogy a szomszédja megölte és feldarabolta a feleségét. A tetemet a kert végében hagyta. A szomszédok "bűz" panaszára jött ki talán a katonaság (a rendőröknek itt alig van felelőségük vagy szerepük) és "eltakarították" a testet. Természetesen, semmi következménye nem lett a dolognak. A férfi kertje, a férfi felesége. Akkor lett volna némi felhajtás, ha mondjuk más kertjébe dobálta volna át a felkoncolt testet.
Azt hittem akkor, hogy ott a helyszínen kihányom magam. De a szörnyűbb dolog az volt, hogy rajtam kívül ezen már senki nem lepődött meg igazán. Beletörődtek. És nyilván... mit tehetnek? Persze, egyénre lebontva korántsem mindenki ilyen szörny, de ha belegondolunk ennek a jogi hátterébe, akkor ijesztő. Engem legalábbis nagyon megráz.

Nyilván, a változások szele itt is megvan, és a helyzet Libanonban még mindig a lehető legjobb a környező arab országokhoz képest. Én csak remélni tudom, hogy egyszer majd itt is egyenjogúak lesznek a nők a férfiakkal. Legalább az alapjogaikban.

Jól eltértem az eredeti témámtól... Abu Abed miatt van!

-
1, egy női vallomás a jogairól... illetve arról, ami valójában egy nem létező fogalom (angolul)
http://www.executive-magazine.com/opinion/comment/womens-rights-in-lebanon-a-long-road-ahead

2, a női jogokról - dailystar cikk (angolul)
http://www.dailystar.com.lb/News/Politics/2013/Mar-08/209295-for-lebanese-women-the-biggest-battles-are-still-ahead.ashx#axzz2vYeg3cBn

3, idei tüntetés a női erőszak ellen (bbc cikk - angolul)
http://www.bbc.com/news/world-middle-east-26502445

No comments:

Post a Comment