Monday, June 9, 2014

Maya Diab, a szemöldök démon

Maya Diab (gitározik?)
Kedves helyi magyar ismerőseim egy újabb libanoni celebet ismertettek meg velem a tegnapi közös ebédünk során Maya Diab személyében. A harmincas éveiben járó hölgy egyszerre énekes és TV bemondónő. Mondanom sem kell, hogy egy újabb plastic fantastic szépséggel állunk szemben (Sz. G. után szabadon). 

A Ya Niyali c. videóklipp zenéje egészen kellemes, bár maga a "filmecskén" jókat lehet somolyogni. Kezdődik azzal, hogy Maya bemutatja az összes létező gyűrűjét, amit aznap fel tudod az ujjaira húzni. Szenvedélyesen kotorászik a hajában és mélyen, sármos, vonzó tekintettel mereven néz bele a kamerába. Hirtelen eltűnik az esőcseppek lágy ölében.
1:24 percnél Maya valahol a padlóról egyszercsak felfele tör, amolyan meglepetés effektet kölcsönözve a videónak. Ezután jön a hajszárítós jelenet (vagy ventilátor) - nyilván, hiszen épp ezelőtt szemerkélt az eső és nedves lett a haja. Maya sörénye szószerint az égnek áll az erős hőfuvallatt miatt, de ő rendíthetetlen. Dúdol tovább, mámorosan. Egy férfi áll mögötte. Csupán az izmos, jobb karját látni. Ki lehet ő? Egy titkos rajongó? A videóklipp igen sejtelmes és nehezen követhető, gondolhatjátok.

A szám címe, ha jól értem, azt jelenti, hogy "szerencsés vagyok". Azt viszont már nem tudom, hogy miben az
Maya. Talán, hogy jól sikerült a szemöldökműtétje. Elvégre igazi oroszlány bozontra emlékeztet immáron a valaha természetes szőrzet, és ezzel sikerült neki egy újabb divatot teremtenie a libanoni nők körében. 
Olyanannyira, hogy fórumok léteznek arról, hogy miként érhetjük el a Maya Diab szemöldök-effektust. Hamar rátalálok arra az infóra, hogy ez is, mind sok minden más, mesterséges beavatkozás révén született. Szőrbeültetéssel érik el a vastag szemöldök hatást. Talán a legviccesebb blog, ami erről szól a sansretouche.com, azaz "retusálásnélkül.com" honlap, ahol váltig állítják, hogy Maya egy természetes szépség, a teremtő ilyennek alkotta. Aha. Én meg tegnap estem le a falvédőről.

Persze, nem mindenkinek tetszik ez az új trend. Sokan tréfára is veszik ezt az újabb őrületet, ám tény az, hogy a helyi nők körében a szemöldök "rendbehozatala" szinte kötelező. Ez a szépség velejárója. Ahogy L. barátnőm mondta, őt is igyekeznek rábeszélni, hiszen "nincs arca", azaz nincsenek jellegzetes vonásai (megjegyzem, hogy L. igen szép magyar nő. Vonásai európaiak, libanoni Édesapjától a csodálatos kreolbarna bőrét örökölte, amit sokak megirigyelhetnének - én pl. nem szeretem a nagyon fehér, szinte hipózott bőrömet, mert állandóan jönnek ki az új szeplők a Nap miatt. És rühelem a szeplőimet). 
L-nek "nincs arca", mert a vonásai nem a helyi szépségideálnak felelnek meg: kakteres, erős vonások ezek. Nagy szem, húsos száj, kis orr (plasztikázott), lehetőleg nagy mell és tompor. Ez az, ami itt dívik leginkább. Nemcsak az arcvonásokban szeretik ezen kakteres jellegzetességet: feltűnt az, hogy pl. az illatokban is ezt kedvelik. Az arab nők (és férfiak egyaránt) nagyon szeretik az erős, fűszeres parfümöket. 

Amint írtam, sokaknak ugyan nem tetszik az új trend. A beirut.com honlapon felsorolnak öt olyan divatirányzatot, ami az újság szerint jobb lenne, ha megszünne. Az első ilyen a tetovált szemöldök. Valljuk be, az otthon is nagyon ment egy ideig és éppen ugyanolyan förtelmes eredménnyel járt, mint az itteni (itt 100 és 350 dollár között kerül a beavatkozás, amit évente rendbe kell hozni). A másik trend, amire még ugyan nem figyeltem fel, az a önbarnított bőr. Ezt nem értem egészen (és példának Maya Diabot hozzák fel), hiszen a libanoni nők bőre eleve sötétebb, szinte állandó a napsütés, mégis minek használnak önbarnítót?
Hajhosszabbítás. Na, még ez sem tűnt fel, de ezekután nézem árgus tekintettel. Viszont, amira határozottan mindig felfigyelek az a műszáj és a botox. Számtalanszor írtam már erről, nem is megyek bele ismét. Sokáig nem értettem, hogy vajon kinek tetszik ez a természetellenes "szépség", ám tegnap L. világosított fel arról, hogy higyjem el, itt sok férfinak tetszik ez. Hiszen a nőnek tökéletesnek és kívánatosnak kell lennie. Erről egyenesen Umberto Eco könyve jutott eszembe, a Szépség története, ami bemutatja az olvasónak azt, hogy a történelem során miként fogták fel a szépet, mint fogalmat. 
Nyilván, a szépségideál mindenütt más és más. Ám talán én azért rökönyödöm meg minden egyes plastic fantastic cicánál, mert amíg tudom, hogy pl. egy afrikai törzsnél teljesen más a kultúrális háttér, addig itt Libanonban mégis van valami "európai". Valahogy nem tudok úgy elhatárolódni Tőlük, mint ahogy el tudnék mondjuk, egy bennszülött törzstől (most túloztam) vagy akár egy beduintól, 

netán egy szauditól. Számomra ez az "európaiság" talán a kereszténytség jelenléte miatt van, vagy azért mert igen sokan beszélnek franciául és angolul (többnyire jól)... nem tudom. Mindenesetre, engem mindig meglep, hogy mennyire ostobán tudják követni a nők az aktuális divatot (legyen az bármilyen csúnya) és, hogy képesek komoly összeget kiadni azért, hogy kés alá feküdjenek, amikor nincs is rá szükségük egyáltalán. 

-
1, Maya Diab, a Beyonce doubleur (angolul)
http://english.alarabiya.net/en/variety/2014/02/20/Lebanese-diva-Maya-Diab-a-Beyonce-copycat-.html
és a hozzátartozó videó: https://www.youtube.com/watch?v=uuPiR2goqW0

2, Maya Diab szemöldökéről, viccesen (angolul) 
http://inkontheside.com/2014/04/28/lebanese-women-and-eyebrows/

3, Öt trend, amiről jó lenne, ha leszoknának a libanoni nők (angolul)
http://www.beirut.com/l/29827

No comments:

Post a Comment