Monday, December 9, 2013

A lopásról

F.M. barátom ismét kiosztott, hogy némi változatosságot vigyek az írásaimba: valami pozitívat. Ekkor jutott eszembe, hogy már rég szerettem volna írni arról, hogy mik azok a dolgok, amiket szeretek Libanonban. Legyen most szó egy büncselekményről, a lopásról.

Kezdeném azzal, hogy a lopás ritka. Több ismerősömmel beszéltem erről és bár egyesek szerint megnőtt a lopások száma a tömeges szír migráció óta, azért még az itteni állapot még mindig szembetünően jobb az európai átlagnál, szerintem. Engem otthon kétszer könnyítettek meg a pénztárcám terhe alól (zsebesek), a tolltartómat is ellopták a Szabó Ervin könyvtárban, amíg leszedtem a könyvet a polcról (szerintem egy kleptomániás tehette) és bizony, a házunkba is próbáltak már betörni, a nyaralónkba nem tudtak, de a kerti bútorokat elvitték, és legutóbb a garzonlakásomba törtek be, múlt héten. Amíg Pest belvárosában éltem, többször próbálkoztak betörni a lakásunkba - egyszer otthon is voltam -, de erre az esetre már nem is térek ki részletesen. Annó a genfi lakásunkat is kifosztották... nincs mit tagadni, Európában gyakori a lopás és a betörés. 

Persze, ez nem jelenti azt, hogy itt egyáltalán nincs lopás, de véleményem szerint jóval ritkábban fordul elő, ugyanis szégyenletes dolognak számít (nyilván, ennek így kellene lennie a világ összes pontján, de sokaknak nem okoz gondot másokat kifosztani). 

Kissé utánaolvastam a Hadíszban a lopásról és annak tilalmáról. A 30. hadísz, aminek címe Allah előírásai határai és tilalma a következőt írja*: "A lopás büntetése a kéz levágása és a gyilkosság megtorlása a halálbüntetés. Ezeket nem szabad átlépni, vagyis megnövelni, túlkapásra vetemedni a büntetésben."

De mi is a Hadísz? Mivel nem végeztem arab szakon vagy orientalisztikán, nem értek a témához. Csupán érdeklődöm. Beszéljen helyettem hát a wikipedia: 

Hadísz: Mohamed próféta életéről, személyéről és tanításairól, illetve más korabeli muzulmánok tetteiről és szavairól összegyűjtött elbeszélések gyűjteménye. Az iszlám legtöbb irányzatában az isteni kinyilatkoztatás hiteles forrásának tartják, a Koránt követően, másodikként (de például a koraniták csak az utóbbit). A hadíszokat a Mohamed halálát követő két évszázadban gyűjtötték össze és szájhagyomány útján terjedtek mielőtt lejegyezték és kodifikálták azokat. Mint közvélemény az iszlámban az élethez való alkalmazkodás, a fejlődés szerveként jelentkezik.

Hogy világos legyek: a jelen tanítás, azaz a 30. hadísz, az erkölcsi határokról szól és a tilalmakról. Az arab "hadd" vagy "hadud" (الحدود) határt jelent; a Koránban és a Szunnában háromfajta jellentéssel fordul elő*:
  • Ha a határok az előírásokat jelentik, Allah az előírások említése után azt mondja: „Ezek Allah előírásai (hudúd). Ne szegjétek meg azokat!” (Korán, 2:229)
  • Ha a határok a tilalmakat jelentik, Allah a tilalmak említése után azt mondja: „Ezek Allah tilalmai (hudúd). Ne jöjjetek közel hozzájuk!” (Korán, 2:187)
  • A határok azokat a büntetéseket is jelentik, amelyeket a Saria meghatározott azokkal szemben, akik tiltott dolgot követnek el, mint például a paráznaság, amelynek a házas ember esetében megkövezés a büntetése, nem házas ember esetében pedig korbácsolás, mind a férfi mind a nő számára. A lopás büntetése a kéz levágása és a gyilkosság megtorlása a halálbüntetés. Ezeket nem szabad átlépni, vagyis megnövelni, túlkapásra vetemedni a büntetésben. Ebben a hadíszban a határok azok, amelyeket nem szabad átlépni, vagyis Allah előírásait és tilalmait jelentik. Tehát a muszlim a megengedett dolgok körében legyen, ne lépje túl azok határait, és a tilalmas dolgok köréhez ne is közeledjen.
A régióban úgy tudom, hogy csakis Szaúd-Arábiában hajtják végre ténylegesen a kéz levágását büntetésként. Ha jól tudom, akkor ott létezik csak az, hogy nincs külön alkotmánya az országnak, hanem maga a Korán az alkotmány. 

És valóban... a szaudi követség honlapján olvasom a következőt:
  • The Kingdom of Saudi Arabia is a sovereign Arab Islamic State. Its religion is Islam. Its constitution is Almighty God's Book, The Holy Qur'an, and the Sunna (Traditions) of the Prophet (PBUH). Arabic is the language of the Kingdom. The City of Riyadh is the capital.

(A Szaúdi Királyság egy független Arab Állam. A vallása az Iszlám. Az alkotmánya a Mindenható Isten könyve, A Szent Korán és a Szunna (Hagyományok - azaz Mohamed próféta és társai cselekedeteinek, és tanításainról szóló könyve.) A hivatalos nyelv az arab. Riyadh a fővárosa.)

Annak ellenére, hogy kézlevágás jár a lopásért, azt olvasom a neten, hogy igen gyakran kapnak el zsebtolvajokat és, hogy ezen bűncselekmények megtorlása jogi és rendőri kereteken kívül történik meg.
Egy 2002-es felmérés szerint, a bűncselekmények 47%-át a lopás tette ki. Merészek a szaúdiak, illetve az ott tartózkodók... akár még halálbüntetéssel is sújthatják a lopást, illetve a betörést. 

Ehhez képest Libanon maga a liberális államok gyöngye! Az arab tanárom mondta, hogy egy ismerőse rövid ideig dolgozott Szaúd-Arábiában. Az mesélte, hogy látott olyan férfit, aki kötéllel ostorozta az embereket az utcán, ha azok nem mentek imádkozni. Nála is bepróbálkozott, de gyorsan elhadarta neki, hogy libanoni és keresztény, hagyja őt békén!

Arra a feltett kérdésemre, hogy miért van az, hogy mégis kevesebb a lopások száma itt, mint Európában, a tanárom csak annyit felelt, hogy "oktatás". És ezen elgondolkodtam. Hogy otthon valóban arra tanítanak bennünket (jobb családokban), hogy ami másé, azt el ne vedd, ám mégsem eléggé. Itt minden bizonnyal belesújtják az emberbe már gyerekkortól. Nemcsak otthon, hanem az iskolában is. És, hogy egy ilyen cselekedettel szégyent hoz magára, és a családjára. Továbbá a tanárom azt is mondta, hogy otthon őt is mindig azzal riogatták, hogy Isten mindent lát, úgy viselkedjen!
Gondolom, hogy ebben lehet némi ráció. Engem az iskolában nem tanítottak arra, hogy ne lopjak. Persze, arra sem, hogy űzzem bátran a sportot, de nem volt külön erkölcstan vagy ehhez hasonló óra. Sajnos.

Bár hiába írtam le mindezt, akkorsem tudom megérteni, hogy miért van az, hogy kevesebb a lopások száma a Közel-Keleten. Lehet az is, hogy tévedek. Hogy ugyanúgy van, csak nem beszélnek róla? A szaúdi 47% elgondolkodtató, de azt is figyelembe kell ilyenkor venni, hogy mennyiből 47%? Mertha összesen volt az adott évben 12 bűncselekmény és abból nem egészen hat lopás volt, akkor az bizony dicséretes.
Persze, most túloztam, de akkor is érdemes lenne tudni, hogy mennyi az annyi? No meg minden relatív ugyebár... mert halálos büntetést kaphat egy zsebtolvaj azért, mert ellopott egy irattárcát, de megússza szárazon az a Madame, aki agyonveri az afrikai szobalányát...? 

Különös világ ez.

---
*Forrás: 

No comments:

Post a Comment