Tudtam, hogy F. baratomban mindig bizhatok. Vegre kikelt teli almabol es adott nemi eletjelet magarol. Hogy ne bizzam el magam rogvest, meg is kaptam, hogy tul sokat irok a helyi divatrol es sminkrol - no meg ki az a Lady Gaga egyaltalan? - es "more kulturális ajánló, less divat és smink" legyen. Rendben !
(aki viszont kedveli a konnyed, stand-up comedy stilusomat, az most kerem skippelje egy kicsit a bejegyzeseket, mert most a kulturalis rovatunk kovetkezik, tobb felvonasban).
Tell Amarna level |
Ma van pontosan ket honapja, hogy kikoltoztunk Bejrutba (oleeeeeee!). A varos ostortenete egeszen a bronzkorig vezetheto vissza, am az elso komoly telepesek itt is a foniciaiak voltak. Az elso irott forras a varos letezeserol az egyiptomi Tell el Amarna "leveleken" talalhato, Kr.e. 1500-bol (akit erdekelnek a levelek, tovabbi infot talal az alabbi linket : http://www.bible-history.com/archaeology/israel/el-amarna-letters.html). Az oskori / okori Bejrut alapvetoen het nagy keruletre osztatho fel. Ezen teruleteket nagyjabbol mind a szazadfordulon fedeztek fel. A talaj voroses a magas femtartalma miatt - itt rengeteg keramiat es bronzkori eszkozoket talaltak ; ezek mind megtekinthetok a helyi torteni muzeumban (nagyon szep, gazdag gyujtemeny - az egyik elso utam odavezetett). A keruletek nevet nem sorolom fel, de barki utananezhet a neten. A fovaros alatt talalhato a nehai foniciai kikoto is, sajnos ezt nem tudtak eszkavalni, leven a modern Bejrut is retegesen epult fel, nemhogy a tortenelmi! Valahol a Rue Foch es Rue Allenby kozott huzodik.
A varos nevet a kanaita be'erot-bol kaphatta, ami annyit jelent, hogy "kut". Ugyanis a varos alatt igen szeles terjedelemben talalhato ivoviz, amit a mai napig hasznal(na) a lakossag (kincs, ami a kornyezo orszagokban nem letezik, kivaltkepp Izraelben). Kesobb, mar Berytus neven emlitik a varost es ennek az oka nem mas mint az, hogy Augusztus csaszar a lanya utan keresztelte az elfoglalt teruletet : Julia. Az okori Bejrut teljes neve Colonia Julia Augustus Felix Berytus, amibol csak az utolsot jegyezte meg az egyszeru halando.
Berytus ugyan nem volt fovaros, de komoly szerepe volt a kikotoje miatt Tyr es Byblos mellett. Az utobbi volt az okori Libanon kozpontja. Kedves F. baratomnak uzenem, hogy Berytusban alapitottak az elso "nemzetkozileg" elismert jogi egyetemet, es itt dolgoztak ki a Justinius kod-ot.
A varos szepen fejlodott es hosszu bekeidok ele nezett, egeszen Kr. u. 551-ig, amikor egy hatalmas foldrengesnek es tszunaminak esett aldozatul Berytus 30,000 lakosa. A jogi egyetemet athelyeztek Sidonba es a varos jelentektelenne valt egeszen az iszlam szuleteseig (Kr. u. 635).
Bejrutot a VII. szazadban az Arslan arab dinasztia foglalta el, es a forrasok szerint a tranzicio egeszen bekes volt, ha eltekintunk attol, hogy a maronita keresztenyeket eluldoztek. Az utobbiak a hegyekbe menekultek es ott folytattak mindennapi eletuket egeszen addig, amig megerkeztek a keresztesek 1110-ben. Ok se maradtak sokaig, hiszen oket majd a Mamlukok uldozik el, 1291-ben ; a Mamlukokat meg majd az Ottomanok 1516-ban. No, az ottomanok maradnak ! Nem is keveset : kereken negszaz evet.
Ezen negyszaz ev alatt, a varos relativ bekessegben el, fejlett(ebb) gazdasaggal. Vallasuldozes nem letezett, mindenki gyakorolhatta a sajatjat, amig fizette az adot a Portanak (ismeros?).
A XIX. szazadra Bejrut mar komoly kulkereskedelmet folytatott Europaval es egyeb mas kornyezo orszaggal. Fo export cikke a selyem volt, amit leginkabb a franciak vasaroltak. 1866-ban megerkezett az elso protestans misszio, amely megalapitotta a maganegyetemet, a Syrian Protestant College-t, amit azota ugy hivnak, hogy American University of Beirut (igen elit egyetem). A franciakkal mar akkor eros kapcsolat jott letre, hiszen a kereskedelemre valo tekintettel, az utobbiak komoly vasuti halozatot alakitottak ki. Osszekotottek az orszagot Damaszkusszal es Aleppoval (ahol jomagam toltottem gyermekkorom egy kisebb reszet).
Az elso vilaghaboru kitoresekor Lebanon egy fejlett es gazdag orszag volt, ahol a kulonbozo vallasi felekezet bekeben elt egymassal. Sajnalatos modon az orszagra nezve, az Ottoman birodalom bukasaval az orszag is zuhanasnak indul. Es ami megelkeseritobb az az, hogy ez a melyrepules azota is tart.
... a vastag reszek nem szandekosak. Szerintem akkor mehetett el az aram.
ReplyDelete